פנייה לייעוץ אישירשלנות רפואית – בניתוח קיסרי

שכיחותן הגדול של לידות אשר מסתיימות בתינוקות בעלי מומים היא אחת הסיבות לתביעות רשלנות רפואית רבות. רשלנות רפואית בניתוח קיסרי, תוצאותיה יכולות להיות קשות והרסניות גם אם לא מסתיימת במוות.

רשלנות רפואית - בניתוח קיסרי

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי

הרשלנות היא ליבה של ההתרשלות הרפואית. מזיק, יורשע ברשלנות רפואית רק אם יוכח כי התנהגותו אכן היתה רשלנית – כלומר התנהגות בה מפר המזיק את חובת הזהירות המוטלת עליו, חורג מהנורמות הנדרשות ממנו.

לידתו של תינוק בעל מום אינה מראה כי בוודאות היתה רשלנות רפואית של הצוות הרפואי שיילד אותו ותפקידו של בית המשפט לבדוק האם אכן מדובר ברשלנות רפואית, ואם זכאים התינוק ובני משפחתו לפיצוי כספי ההולם את הפגיעה.

תביעת רשלנות רפואית עקב ליקויים בהריון או בלידה טומנות בחובן תשלום פיצויים גדול לתובעים בעיקר לאור חומרת הנזקים הנגרמים לנולד. נזקים אלו ילוו את התינוק ואת משפחתו כל ימי חייו ועל כן פגיעה שכזאת, במידה ונגרמה תוך חוסר זהירות של המטפל, כרוכה בטיפולים רבים ובהוצאות גדולות, במשך רוב או כל חייו של הנפגע.

תביעה ברשלנות רפואית עקב ליקויים בלידה ניתן להגיש תוך 7 שנים מיום היות היילוד בגיר (כלומר בן 18 שנים). זו הסיבה להימשכותן הארוכה של תביעות מסוג זה.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

סיבוכים בלידה –רשלנות רפואית

לידה תוך ניתוח קיסרי היא לידה מיוחדת אשר במהלך הניתוח מבצע הרופא חתך בבטנה של האם ומוציא את התינוק שלא כדרך הטבע. ניתוח קיסרי יכול להיות יזום ומוזמן מראש או ניתוח חירום עליו מחליט הרופא ברגע שמתחילה הלידה כדי לא לסכן את האם או את התינוק.

ניתוח קיסרי, כמשמעו, הוא ניתוח. זהו אמנם סוג ניתוח שכיח ביותר אשר מבוצע בבתי החולים באופן יומיומי אך עדיין טמונים בו סיכונים בדרגות שונות.

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח קיסרי יכולה להיוולד בטרם הלידה, במהלכה או לאחריה. ביצוע ניתוח קיסרי בחוסר מקצועיות ומיומנות יכול להביא לחריגה מהנורמות אותן אנו מצפים מצוות הרפואי, דבר אשר יכול להביא לפגיעה בעובר או באם ואף להביא למותם.

גישת בתי המשפט ברשלנות רפואית בלידה

בתי המשפט אינם מפחדים להפנות את האשמה כלפי הגורם המטפל אשר נקט בחוסר זהירות והביא ללידה לקויה אשר בסופה נולד תינוק בעל מום או נפטר.

הסיבה העיקרית היא משום שאין כל סיבה שתינוק אשר התפתח באופן תקין בזמן ההריון, יפגע תוך כדי לידה רק בשל חוסר זהירות ורשלנות רפואית של הצוות המיילד.

תינוק אשר נולד בעל מום בדרגה כזו או אחרות , מבטיח הן לילד והן למשפחתו חיי סבל הכוללים טיפול צמוד, התפתחות לקוייה, בעיות כלכליות עקב הטיפול ועל הוצאות טיפול .

בפסק דין ע”א518/82 זייצב נ’ כץ, קבע בית המשפט העליון כי אדם שנולד לחיי סבל יוכל לתבוע בתביעת נזיקין את מי שגרם לו לנזק ברשלנותו כשנולד.

בע”א 1/01 מרדכי נ’ קופת החולים הכללית, קבע בית המשפט כי הצוות המיילד נהג בהתרשלות, התנהגות שהביאה ללידתו של תינוק הסובל משיתוק בגפה העליונה תוך שהצוות המיילד קיבל החלטה ליילד את האם בלידה רגילה ולא בניתוח קיסרי. בית המשפט בחר להרשיע את הרופאים ברשלנות רפואית למרות שלא היתה רמה של התרשלות גבוהה.

*אין בתוכן אתר rashlanutlaw העוסק ברשלנות רפואית משום המלצה משפטית או חוו”ד המחליפה ייעוץ פרטני במשרד עורכי דין. העושה שימוש במידע, עושה זאת באחריותו האישית.

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף