לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

רשלנות רפואית בניתוח אף

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום רשלנות רפואית

הקדמה: ניתוח אף הוא מהניתוחים הפלסטיים הפופולאריים. תוצאה של רשלנות רפואית בניתוח אף, עשויה להותיר את המטופל עם פגיעה אסתטית, לעיתים חמורה, ואף פגיעה בנשימה. להלן נביא מקרה כזה, בו מנותחת נותרה עם פגיעה אסתטית ותפקודית, ואף זכתה לפיצוי כספי בעקבות כך.

רשלנות רפואית בניתוח אף

ניתוח פסק דין

ב-תא 12485/03 שבת שפטשוילי דביר לאה נ’ ד”ר יעקב זיילר ואח’, נדון מקרה בו, אישה כבת 24, נותחה מספר פעמים באפה במטרה לשפר את מראהו ואת תפקודו. שלושת הניתוחים לא צלחו, במובן זה, שלא הביאו לתוצאה הרצויה מבחינה תפקודית ואסתטית. אפה של התובעת נותר עקום ומפריע לנשימתה. התובעת הגישה תביעת רשלנות רפואית בניתוח כנגד ארבעת רופאיה מבית החולים איכילוב, וכן כנגד בית החולים איכילוב ומשרד הבריאות. טענתה סבבה סביב התוצאה הניתוחית של ניתוחי האף שעברה, וכן טענה לתקיפה, בעת שנערכה לה על ידי אחד הנתבעים בדיקה מכאיבה ללא הסכמתה.

טענת טיפול לקוי – בתביעת הרשלנות רפואית בניתוח, הכוללת טענה של טיפול לקוי, נטען כי קיים ליקוי ברשומות הרפואיות שתיעדו את הטיפול הרפואי שניתן לתובעת, ועל כן נבצר מהתובעת להוכיח את טענתה בדבר טיפול לקוי ורשלנות רפואית בניתוח. ליקוי ברשומות רפואיות מצביע על סטייה מסטנדרט הרפואה הסבירה והפרת חובה חקוקה לקיים רשומות רפואיות סדירות, חובה הקבועה בחוק זכויות החולה. אי קיום רשומות רפואיות סדירות מעביר את נטל הראיה לנתבעים.

בהיעדר רשומות רפואיות מסודרות, על הנתבעים ברשלנות רפואית בניתוח להוכיח כי הביאו בחשבון בטרם הניתוח את הסיכונים והסיכויים הכרוכים בניתוחי האף וכי פעלו בכל האמצעים הניתנים לתיקון המצב ומניעת החמרה.

טענת אי הסכמה מדעת – התובעת טענה כי לא הוסברו לה מלוא הסיכונים הכרוכים בניתוח אפה, ועל כן לא ניתנה הסכמתה מדעת לטיפול, הסכמה הנדרשת על פי חוק זכויות החולה.

טענת הנזק – התובעת טענה לסוגי נזקים שונים: התובעת טענה לכאב וסבל במשך התקופה בה נותחה שלוש פעמים ולאחר מכן בתקופת ההחלמה. בנוסף, עוגמת נפש בשל הפגיעה האסתטית, שהביאה לפגיעה בדימויה העצמי, ובנוסף, פגעה ביכולתה לעבוד כדוגמנית, כפי שחלמה.

בנוסף, תבעה פיצוי בגין אי קבלת הסכמה מדעת, כל זאת בסך 100,000 ₪. התובעת טענה לפגיעה בהשתכרות בעבר ובעתיד, על היעדרויותיה מעבודתה לצורך הניתוחים, ופגיעה עתידית ביכולת השתכרותה בשל הפגיעה בהופעתה, כל זאת בסך 50,000 ₪. עוד תבעה התובעת פיצוי עבור הוצאות איפור, בסך 28,000 ₪.

רשלנות רפואית בניתוח

חוק זכויות החולה הוא החוק אשר על פיו ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית בניתוח, באמצעות רשלנות רפואית עורך דין. לגבי ניתוח פלסטי, כגון הניתוח שעברה התובעת, נקבע כי נדרש סטנדרט גבוה של קבלת הסכמה מדעת, בשל אופיו הוולונטארי, לרוב, של ניתוח פלסטי. לאמור, על המטפל להסביר למטופל על שלל הסיכויים והסיכונים הכרוכים בניתוח ובהליך ההחלמה, תופעות לוואי של תרופות, טיפולים אלטרנטיביים ועוד.

קביעת בית המשפט

בית המשפט קיבל את התביעה וקבע כי בשל היעדר רשומות רפואיות מסודרות, הנתבעים לא עמדו בנטל ההוכחה שפעלו כשורה.

סיכום: בתביעה שהוגשה כנגד ארבעת רופאיה, בי”ח איכילוב ומשרד הבריאות, טענה התובעת בתיק תא 12485/03 שבת שפטשוילי דביר לאה נ’ ד”ר יעקב זיילר ואח’ כי נפגעה האסתטיקה ויכולת נשימתה בעקבות שלושה ניתוחי אף.

עוד טענה, כי לא התקבלה הסכמתה מדעת וכי הליך אחד נערך בה בלא הסכמתה. יתרונה של התובעת היה טמון דווקא בהיעדר רשומות רפואיות מסודרות, אשר העביר את נטל ההוכחה לכך שלא התקיימה רשלנות רפואית- על כתפי הנתבעים, נטל אשר לא עמדו בו. בשל פגם טכני זה, זכתה התובעת בפיצויים שדרשה בעקבות כאב וסבל, אבדן השתכרות והוצאות איפור.

עו”ד פז: “אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר”.

עו”ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו”ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanutlaw רשלנות רפואית משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

ז’בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף