לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

הודעה שגויה על מחלה – רשלנות רפואית?

הודעה שגויה על מחלה – רשלנות רפואית?

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית ניתן להגיש גם בעקב הודעה שגויה על מצב רפואי שנמסרה על ידי רופא. על המטופל יהיה להוכיח כי עצן הידיעה על המחלה, לכאורה, גרמה לו לנזקים כבדים ועל כן הוא זכאי לפיצוי.

אבחון רפואי שגוי או חוסר אבחון רפואי

בכל שלב של הטיפול הרפואי יכול להתרחש אבחון לקוי או איחור באבחון המצב הרפואי והודעה שגויה תימסר למטופל, מצב אשר יביא לתביעת רשלנות רפואית.

רופא אשר שומע את תלונותיו הרפואיות של המטופל צריך לבצע אבחנה של הדברים, על פי הידע או רכש, ולאבחן ממה סובל המטופל.

על הרופא מוטלת החובה להפנות את המטופל לקבלת טיפול מתאים. כל עוד לא תאובחן המחלה בזמן או לא תאובחן באופן נכון והמטופל יקבל הודעה שגויה על מצבו, תיווצר שרשרת של טעויות רפואיות אשר בסופה יגרם למטופל נזק, לעיתים בלתי הפיך. במקרים מסוג אלו קיימת למטופל עילה לתבוע את הרופא בתביעת רשלנות רפואית.

תביעת הפיצויים ברשלנות רפואית

כאשר מגיעה בפני בית המשפט תביעת רשלנות רפואית בגין עילה של מסירה הודעה שגויה על מצב רפואי, יבחן בית המשפט את התנהגות הרופא בשני שלבים עיקרים:

א. האם הרופא פעל לפי אמות המידה של ה’רופא הסביר’: דמותו של הרופא הסביר היא יציר בית המשפט, כאשר בית המשפט מסגל לדמות זו נורמות מסוימות אותן הוא מצפה לראות בכל רופא ממוצע. אמות המידה קובעות רף מקצועי אשר לדעת בית המשפט הוא הרצוי בזמן טיפול בחולים.

ב. במידה והרופא לא עמד באמות המידה: בית המשפט יקבע כי הרופא פעל תוך רשלנות רפואית ויטיל עליו את האחריות בגין הנזק שנגרם למטופל עקב מסירת ההודעה השגויה על מצבו הרפואי.

התובע מצידו יצטרך להוכיח כי אכן נגרם לו נזק קשה אשר מצדיק התנהלות כזו של בית המשפט – לא כל טענה בגין אבחון שגוי או חוסר אבחון תתקבל באופן אוטומטי בבית המשפט ותביא לפסיקת פיצויים.

האם יש זכאות לפיצוי בגין הודעה שגויה על המחלה

טעות של רופא באבחון מחלה והודעה על כך למטופל היא רשלנות רפואית לכל דבר ועניין. טעות כזו של רופא יכולה להביא להשפעה עצומה על חייו של המטופל החולה לכאורה עד כדי כך , שההודעה תשפיע על איכות חייו ואף תגרום לו לחולי גופני או נפשי. החוק מגדיר מהי אבחנה שאינה נכונה ומהי רשלנות רפואית וקובע כי רשלנות רפואית היא מצב בו הרופא חרג מחובת הזהירות החלה עליו כאשר רופא סביר לא היה נוהג כמוהו.

בית המשפט יקבע בפסיקתו האם מגיעים לתובע פיצויים בגין הנזק שנגרם לו. בית המשפט בודק הוצאות רפואיות שהוציא התובע מכיסו, נזק גופני שנגרם, אובדן הכנסה ויכולת השתכרות, סיכויי החלמה ותוחלת חיים וגוזר מכל אלו את סכום הפיצוי הראוי לטעמו.

בית המשפט קובע במקרים אלו כי הרופא הפר את חובת הזהירות שחלה עליו בכך שמסר למטופל הודעה שגויה בגין מצבו הרפואי. בית המשפט אף קובע במקרים שכאלו מתן פיצוי לנפגע בעיקר בשל הלחץ הנפשי והמתיחות בשל ההודעה על המחלה.

יש לזכור כי מדובר רק במקרים קיצונים ביותר ולא בכל מצב שבו מסר המטופל לרופא דיווח לא נכון ורק בשל המטרה לקבל פיצוי כספי.

עו”ד פז: “אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר”.

עו”ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו”ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanutlaw רשלנות רפואית משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.
פרטי יצירת קשר:

ז’בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף