לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

האם ניתן לקבל פטור מהגשת חוות דעת בתביעות רשלנות רפואית?

האם ניתן לקבל פטור מהגשת חוות דעת בתביעות רשלנות רפואית?

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום רשלנות רפואית

תיק 002271/06 עוסק בשאלה האם ניתן לקבל פטור מהגשת חוות דעת במקרה של תביעות רשלנות רפואית. חוות דעת היא פקטור מרכזי בהכרעות של בית המשפט ולכן לא קל לענות על שאלה מן הסוג הזה. עם זאת, פסק הדין מציג מקרה בו תביעה הוגשה מבלי שצורפה חוות דעת לביסוס הטענות. פסק הדין מתייחס אל חובת צירוף חוות דעת רפואית לתביעות רשלנות, אל פטור מצירוף חוות דעת ואל מחיקת תביעות רשלנות רפואית על הסף בשל היעדר חוות דעת או אי הגשתן בזמן.

התובעת במקרה הנ”ל טענה כי יש לפטור אותה מהגשת חוות דעת רפואית. הסיבה לכך, לטענתה של התובעת, היא העובדה שהניחה תשתית רפואית מבוססת ומנומקת כבר בכתב התביעה. התובעת הוסיפה אל כתב התביעה עובדות ומסמכים רפואיים, המעבירים את נטל ההוכחה אל הנתבעים. מעבר לכך, התובעת טענה כי מצבה הכלכלי הקשה אינו מאפשר גיוס חוות דעת רפואית של איש מקצוע.

מחיקת תביעות רשלנות רפואית על הסף

על פי התקנות של תביעות רשלנות רפואית, ניתן להוכיח מבחינה ראייתית סוגיות שבמחלוקת רק באמצעות הגשת חוות דעת. מצד שני, לעיתים ניתן לפטור את התובע מהגשת חוות הדעת ולכן בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו. השאלה הנדונה בפסק הדין היא האם הטעמים אותם הציגה התובעת עומדים בקריטריונים הנדרשים. בית המשפט לא קיבל את הטענות של התובעת בדבר התשתית הראייתית והמצב הכלכלי, וקבע כי ללא חוות דעת רפואית ומקצועית לא ניתן יהיה לברר האם אכן התקיימה רשלנות רפואית.

לסיכום, הדין הישראלי מחייב את בתי המשפט לנקוט משנה זהירות טרם מחיקת תובענה על הסף. הזכות לגישה חופשית ויעילה אל בית המשפט היא זכות יסודית ויש להיזהר כאשר מפרים אותה. יחד עם זאת, תפקידו של בית המשפט הוא בסופו של דבר לספק הכרעה ולהוות את לשון המאזניים. מצב בו נעדרת חוות דעת רפואית מקשה מאוד על השגת המטרה, מעכב את הנתבעים ויוצר עומס לא רצוי על מערכת בתי המשפט.

עו”ד פז: “אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר”.

עו”ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו”ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanutlaw רשלנות רפואית משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.
פרטי יצירת קשר:

ז’בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף