לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

תקיפת שוטר – למשמעות העבירה

תקיפת שוטר היא אחת מן העבירות הפליליות אשר נקבע להן עונש מאסר מינימאלי. בעבירות פליליות רבות, רשאי בית המשפט להקל עם הנאשם ולהטיל עליו עונשים קלים ממאסר,כגון תקופת מבחן או קנס כספי. אולם, במקרה של תקיפת שוטר, חייב בית המשפט לגזור על הנאשם, עונש מאסר.

תקיפת שוטר – למשמעות העבירה

מדוע נקבע בחוק העונשין כי חובה להטיל עונש מאסר בגין תקיפת שוטר?

השוטרים מסכנים את חייהם בהגנה על הציבור ובשמירה על הסדר ועל כן, מעשה הפוגע בהם ומפריע להם בביצוע תפקידם, נתפס כחמור ביותר. הטלת עונש מאסר כעניין שבחובה, אמורה לשמש כאמצעי הרתעה יעיל כנגד ביצוע עבירה של תקיפת שוטר.

מהו עונש המינימום בגין תקיפת שוטר? מאסר של חודש ימים. בית המשפט רשאי להחליט כי עונש המאסר לא יבוצע בפועל ולגזור על הנאשם עונש על תנאי. אולם, עונש המאסר הוא בגדר חובה שבחוק ואינו נתון לשיקול דעתו של בית המשפט.

כאשר מדובר בעבירה של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, עונש המינימום עולה לשלושה חודשי מאסר.

האם חובת המאסר הקבועה בחוק, היא הוגנת? מה הופך עבירה של תקיפת שוטר לכזו אשר בוצעה “בנסיבות מחמירות”? האם ניתן לבטל כתב אישום פלילי בגין תקיפת שוטר?

חובת המאסר – האם מוצדקת?

תקיפת שוטר, דינה, בכל מקרה ומקרה, עונש מאסר מינימאלי של חודש ימים. בית המשפט יחליט, לגבי כל נאשם, האם יש מקום להחמיר בעונש כאשר בסמכותו, לגזור על הנאשם בעבירה של תקיפת שוטר, עד שלוש שנות מאסר.

נזכיר, כי כאשר מדובר בעבירה של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, עונש המינימום עומד על שלושה חודשי מאסר ובית המשפט רשאי להטיל על הנאשם עד חמש שנות מאסר.

נשאלת השאלה האם החובה אשר הוטלה על בית המשפט, לגזור בכל מקרה, עונש מאסר על הנאשם, היא מוצדקת.

מצד אחד, ניתן לטעון כי בשל החשיבות שבהגנה על ציבור השוטרים ופעילותם, יש צורך עז להרתיע מפני מעשה של תקיפת שוטר ועל כן, קיומו של עונש מאסר כחובה, הוא מוצדק. כמו כן, בית המשפט יכול לגזור על הנאשם מאסר על תנאי כך שבמקרים קלים יותר, לא יישב הנאשם בפועל, מאחורי סורג ובריח.

מאידך, יש הטוענים כי המחוקק היה צריך להותיר את שיקול הדעת בעניין עונש המאסר, לבית המשפט. בתי המשפט אינם נוהגים להקל בעונשם של עבריינים ועל כן, ברור מאליו כי במקרים בהם קיים צורך, יוטל על נאשמים עונש מאסר ואף עונש מאסר חמור.

נדמה כי חובת המאסר מוצדקת לשם הרתעה מפני ביצוע העבירה אך פוגעת בנאשמים אשר אינם עבריינים בנפשם וכי נסיבות מיוחדות ביותר, הובילו אותם לביצוע העבירה של תקיפת שוטר.

ייתכן כי ראוי היה להשאיר את חובת המאסר אך ורק בעבירה של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות ובעבירה של תקיפת שוטר, להותיר לבית המשפט את שיקול הדעת באם לגזור על הנאשם עונש מאסר או להסתפק בענישה קלה יותר.

תקיפת שוטר – נסיבות מחמירות

חוק העונשין מבחין בין עבירה של תקיפת שוטר “רגילה” לבין תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות. לשם היווצרותה של עבירה זו צריכים להתקיים המרכיבים הבאים:

1. כוונת זדון: תקיפת שוטר שאינה בנסיבות מחמירות, לא דורשת כוונת זדון לשם גיבוש העבירה. הדבר שונה כאשר מדובר על תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות. התביעה צריכה להראות כי הנאשם התכוון להכשיל את השוטר במילוי תפקידו או כי ניסה למנוע משוטר לבצע תפקידו או להפריע לו בביצוע התפקיד.

2. כלי פיזי: בהחזקתו של הנאשם היה כלי ירייה, מקל, אלה או כל כלי אחר.

3. תקיפה בצוותא: תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות היא תקיפה שהתבצעה בצוותא של יותר משלושה אנשים.

ביטול כתב אישום – האם אפשרי?

כאשר הוגש כתב אישום בגין תקיפת שוטר,אף אם מדובר בנסיבות מחמירות, יש לקבל יעוץ משפטי על ידי עו”ד פלילי המתמחה בעבירות מסוג זה. עורך הדין ילמד את התיק ויבהיר לנאשם, מהן האפשרויות שבפניו.

ישנם מקרים בהם ניתן לבטל את כתב האישום. מדובר בין השאר, במצבים בהן נסיבות העבירה אינן מצדיקות הגשת כתב אישום ואין עניין לציבור. כאשר מדובר באדם ללא עבר פלילי, ישנו סיכוי רב יותר להביא לביטולו של כתב האישום.

במקרים אחרים, ייתכן וביטול כתב האישום אינו אפשרי. עם זאת, ישנן פעולות אחרות שניתן לעשות בכדי להטיב עם הנאשם, עד כמה שאפשר.

די בתיקונו של כתב האישום בכדי להפחית את עונשו של הנאשם וכמו כן, לעיתים קרובות, ניתן להגיע להסדר טיעון עם התביעה כאשר הנאשם מודה בעבירה המיוחסת לו, תמורת עונש מופחת.

בית המשפט חייב להטיל על נאשם בגין תקיפת שוטר, עונש מאסר של חודש ימים לכל הפחות. אם כתב האישום הינו בגין תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, מוכרח בית המשפט להטיל על הנאשם עונש מאסר של שלושה חודשים לכל הפחות.

עו”ד פז: “אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר”.

עו”ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו”ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanutlaw רשלנות רפואית משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

ז’בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף