לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

מושגי יסוד בהוצאה לפועל: הוצאה לפועל, חוק הוצאה לפועל ועיקולים

מושגי יסוד בהוצאה לפועל: הוצאה לפועל, חוק הוצאה לפועל ועיקולים

להתייעצות מקוונת בנושאים האמורים במאמר ניתן לפנות לפורום הוצאה לפועל>>

לפניכם סקירה אודות מושגי יסוד בהוצאה לפועל. אלו הם מונחי המפתח אשר ידיעתם תקל את התנהלותכם אל מול הוצאה לפועל. הוצאה לפועל הינו גוף הפועל בשתי חזיתות נפרדות. האחת, למען זוכים והשנייה למען חייבים, כפי שיוסבר בהמשך. חוק הוצאה לפועל מסדיר את פעילותה של הוצאה לפועל כאשר אחת מן הסמכויות הנתונות בידי הוצאה לפועל היא עיקולים. ישנה אפשרות לעקל את רכושו של חייב אשר אינו משלם את חובו.

הוצאה לפועל – מה תפקידה?

גוף זה הקרוי הוצאה לפועל נועד בכדי לאפשר לזוכה לגבות את החוב שלו מן החייב. מדובר במקרים בהם החייב אינו יכול בתום לב לשלם את חובו לזוכה או כאשר החייב יכול לשלם את החוב אך בוחר שלא לעשות כך. לשם גביית החוב, קיימות מספר פעולות שהוצאה לפועל יכולה ניתן כנגד החייב והיא עושה זאת על פי בקשתו של הזוכה.

מטרתן של פעולות אלו הן להביא לגביית החוב. חוק הוצאה לפועל אשר עליו יורחב בהמשך, מסדיר את ההליכים שרשאית הוצאה לפועל לנקוט וביניהם: עיקולים למיניהם, פקודת מאסר וצו עיכוב יציאה מן הארץ.

מי שנגדו נפתח תיק הוצאה לפועל יכול לשלם את חובו מיד או לבקש צו תשלומים. מהו צו תשלומים? זוהי למעשה פריסה של החוב לתקופה ארוכה אשר מאפשרת לחייב לשלם מדי חודש חלק מהחוב. כל המעוניין בצו תשלומים צריך להגיע לחקירת יכולת באחת מלשכות הוצאה לפועל. עליו להצטייד בכל המסמכים הרלוונטיים אשר יכולים להעיד על מצבו הכלכלי ועל פי ההתרשמות של ראש הוצאה לפועל, ייקבע צו התשלומים, אם בכלל.

חוק הוצאה לפועל

כאמור, חוק הוצאה לפועל מסדיר את סמכויותיה של הוצאה לפועל. מטרתו של החוק הינה לאפשר לזוכה לגבות את חובו ועל כן בהעדר שיתוף פעולה מצידו של החייב,יכול הזוכה לבקש מההוצאה לפועל שתפעל נגד החייב בצעדים שונים למען גביית החוב.

ישנם שלושה הליכים מרכזיים אשר אפשר לנקוט בהם כנגד החייב:

1. עיקולים – הזוכה רשאי לבקש את עיקול רכושו של החייב כאשר ישנם סוגים שונים של עיקולים. הסבר רחב יותר יינתן בהמשך.

2. פקודת מאסר – חייב אשר מסרב לשלם את חובו, ניתן להוציא כנגדו פקודת מאסר. פקודת המאסר תהיה על סכום כסף מסוים, לרוב חלק קטן מהחוב, אותו יש לשלם מיידית. אם החייב לא עושה זאת, הוא נאסר עד אשר הוא משלם את הסכום הנקוב בפקודת המאסר.

3. צו עיכוב יציאה מן הארץ – במקרים בהם החייב לא עומד בתשלום חובותיו ועולה חשש כי הוא עומד לעזוב את הארץ, ניתן להוציא כנגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ. אם החייב זקוק לצאת מן הארץ בכל זאת, הוא ייאלץ לשלם חלק מן החוב על מנת שיתאפשר לו לצאת.

כאמור, תכליתו של חוק הוצאה לפועל היא לסייע לזוכה לקבל כספו אך באותה העת יש לחוק הוצאה לפועל תכלית נוספת והיא הגנה על קיום מינימאלי של החייב. ישנם חייבים אשר אינם יכולים באמת לשלם את חובם ומצבם הכספי קשה ביותר. אותם חייבים, לו הייתה להם אפשרות הם היו מסדירים את חובם בו ברגע. על מנת שחייב לא יישאר חסר כל, ישנה הגבלה על הצעדים שניתן לנקוט נגדו כמו למשל שלא ניתן לעקל רכוש בסיסי.

עיקולים

עיקולים הם לרוב הצעד הראשון שננקט כנגד חייב אשר אינו משלם את חובו לזוכה. מטרת העיקול אינה לפגוע בחייב אלא לגבות את הכסף שהוא חב לזוכה. ישנם סוגים שונים של עיקולים:

1. עיקול רכב – כאשר חייב אינו משלם את חובו, מבקש הזוכה את עיקול רכבו של החייב. על מנת לעקל את רכבו של החייב, צריך הזוכה להגיש בקשה אל לשכת ההוצאה לפועל כאשר בידיו פרטי הרכב. זהו ללא ספק נטל על הזוכה אשר צריך לברר בעצמו את פרטי הרכב. לעיתים לשם גילוי הפרטים האלו צריך הזוכה לזכור את שירותיו של חוקר פרטי, עלות אשר הזוכה צריך לשאת בה, לפחות לאותה העת.

2. עיקול מיטלטלין – הוצאה לפועל רשאית, על פי בקשת החייב, לעקל את מיטלטליו של החייב ולממשם בדרכים שונות על מנת לגבות את החוב. ישנם מיטלטלין שאסור לעקלם כמו למשל אוכל למחייתו של החייב למשך 30 יום. כמו כן, כלים בסיסיים כגון מיטה וכלי מטבח חיוניים לא יעוקלו.

3. עיקול משכורת – הוצאה לפועל רשאית לעקל את שכרו של חייב כאשר יש להשאיר לו חלק מן המשכורת לקיום מינימאלי. כפי שנאמר, הוצאה לפועל גם מגינה על החייב שלא יישאר חסר כל. בעיקרון ישנו סכום מן המשכורת אותו לא ניתן לעקל אך יצוין כי במקרה של חוב מזונות, אין הגבלה שכזו.

לסיכום

מאמר זה סקר את שלושת מושגי היסוד במערכת הוצאה לפועל. בואר מהו תפקידה של הוצאה לפועל, מה קובע חוק הוצאה לפועל ופורט בהרחבה על נושא של עיקולים.

עו”ד פז: “אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר”.

עו”ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו”ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanutlaw רשלנות רפואית משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.
פרטי יצירת קשר:

ז’בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף