לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

זכויות יוצרים באינטרנט: היכן עובר הגבול?

חוק זכויות היוצרים מתייחס לכל היצירות הנמצאות באינטרנט ולכן חל איסור חמור להעתיק או לשכפל אותן. במאמר הבא נסביר גם לכם כיצד להימנע מתביעות חמורות.

זכויות יוצרים באינטרנט: היכן עובר הגבול?

אתרי האינטרנט מלאים בתוכן אותו קל מאוד להוריד אל המחשב או להעביר לשימוש עתידי. בניגוד לאמצעי מדיה אחרים, אין צורך בכלים מיוחדים על מנת להעתיק את התוכן הזה ולעיתים קרובות הפעולה נעשית אפילו בלי כוונה. כל העברת אי מייל, העתקת משפטים, צילום מסך, הורדת מוזיקה, שמירת תמונות ועוד נחשבים להפרת זכויות יוצרים. כדאי להבין כי מבחינה משפטית, תפקידן של זכויות יוצרים באינטרנט הוא להגן על הקניין הרוחני. לכל יצירה באינטרנט יש יוצר, לכן זכויות היוצרים חלות על כולם ללא מן הכלל. מלבד מקרים בהם אדם רוכש את הזכויות, קונה מנוי או מקבל את רשותו של היוצר, שאר השימוש בקניין הרוחני ברחבי האינטרנט הוא אסור ועשוי להביא לענישה חמורה מצד בתי המשפט.

כיצד מגנות זכויות היוצרים על היצירות באינטרנט?

כאמור, כל התכנים והתמונות ברחבי האינטרנט מוגנים על פי חוק זכויות היוצרים. מבחינת פיצוי, החוק מאפשר לבתי המשפט לקבוע 10,000-20,000 שקלים כפיצוי על סטטוטורי על הפרה וזאת כאשר התובע לא יכול או לא רוצה לאמוד את הנזק שנגרם לו. הקניין הרוחני הוא למעשה הנכס הלא מוחשי והזכויות שיש ליוצר עליו. בעידן האינטרנט הופך הקניין הרוחני לסוגיה משמעותית, משום שכל אדם אשר בונה אתר עשוי להיתקל בה. מלבד העתקה ברורה של תמונות ותכנים, גם השראה אשר חוצה את גבול הנורמליות עשויה להיתפס כהפרה של זכויות יוצרים. למרות שהאינטרנט נמצא בחיינו כבר שנים רבות, בתי המשפט מתקשים לקבוע חוקים חד משמעיים. הסיבה העיקרית לכך היא הרצון של היוצרים בפרסום. אין להעתיק אף יצירה ללא רשותו של בעל הזכויות, אשר ברוב המקרים מסתפק בקרדיט. צלמים לדוגמא מנצלים את אופיו של המדיום על מנת להפיץ את התמונות שלהם. במידה והם מקבלים את הקרדיט הרצוי, הפרסום עוזר להם להשיג תעסוקה. בתי המשפט אינם יכולים למנוע זאת מהם ולכן במקרים רבים ההעתקות לא מביאות לענישה.

אלו הטעויות שתוכלו להימנע מהן בקלות

על מנת לקבוע היכן עובר הגבול בכל מה שקשור אל זכויות יוצרים באינטרנט כדאי לבחון רשימה בסיסית של טעויות שכיחות אותן מבצעים בוני אתרים:

א. זכות מוסרית – הזכות המוסרית של היוצר אינה תלויה בזכויות יוצרים, היא לא ניתנת להעברה ותמיד היא תישאר בידיו של היוצר. חל איסור חמור על פרסום יצירה בשמו של אדם שהוא לא היוצר המקורי ויש להימנע מכך בכל מחיר.

ב. זכויות יוצרים על תמונה ומלל – חשוב לזכור כי למרות גודלו של האינטרנט ומספרם העצום של האתרים, יוצרים תמיד יכולים לעקוב אחר היצירות שלהם ולזהות אותן בכל מצב. מהבחינה הזו, יש להקפיד על קבלת רשות לשימוש בתמונות ובמלל ועל הוספת הקרדיט על פי דרישת היוצר.

ג. עבודה מוזמנת – בוני אתרים רבים שוכרים את שירותיהם של אנשי מקצוע לצורך עיצוב, תכנות, פיתוח וכדומה. עליהם לערוך הסכם משותף בו מופיע סעיף הנוגע לשאלת זכויות היוצרים. במקרה הזה, הגבול עובר היכן שיקבעו אותו הצדדים ואין צורך לערב את בית המשפט על מנת להכריע.

לטובת כולם: הקפידו על זכויות היוצרים גם באינטרנט

האינטרנט מאפשר לכל אחד מאיתנו לבטא את עצמו בצורה שונה. יש לנצל את הכלים שמספק המדיום, אך אסור לוותר על זכויות היוצרים. בסופו של דבר, זכויות היוצרים משרתים את כל הצדדים ולכן בתי המשפט מקפידים עליהם. במידה ובוני האתרים והגולשים ישמרו על המוסר, כך ייהנו כולם מיצירות ברמה גבוהה ואיכותית.

עו”ד פז: “אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר”.

עו”ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו”ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanutlaw רשלנות רפואית משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.
פרטי יצירת קשר:

ז’בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף