לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

התרשלות ורשלנות בתביעות רשלנות רפואית בלידה

התרשלות ורשלנות בתביעות רשלנות רפואית בלידה

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום רשלנות רפואית

אחת הסוגיות העיקריות העולות לדיון בתביעת רשלנות רפואית בלידה בוחנת את ההבדל בין התרשלות לבין רשלנות. ליבה של עוולת הרשלנות הוא יסוד ההתרשלות, אך בתביעות הקשורות למתן שירותים רפואיים לא תמיד קל לעמוד על ההבדלים. במשטר של רשלנות כפי שנהוג בישראל המזיק מחויב בפיצוי רק אם התנהגותו הייתה רשלנית. המשמעות הפשוטה היא שלא כל התרשלות אכן גוררת הטלת אחריות וחיוב בתשלום פיצויים. בנוסף, בתחום הרפואה יש לכך משמעות מיוחדת הבאה לידי ביטוי במבחן הרופא הסביר.

מבחן הרופא הסביר קובע את סטנדרט ההתנהגות המצופה מרופא. כל חריגה מהסטנדרט הזה נחשבת על ידי אנשי מקצוע ובעיקר על ידי בית המשפט כרשלנות. חריגה מסטנדרט ההתנהגות המצופה מרופא היא שלב חיוני בהגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה. יתרה על כך, קביעת הסטנדרט מתבצעת על פי מבחן הפרקטיקה המקובלת. זהו מבחן הקובע שעל הרופא להשתמש בארגז הכלים המקובל בתחומו. הפרקטיקה המקובלת בודקת למעשה כיצד מתנהגים רופאים אחרים, ועל פי הממצאים היא מסיקה כיצד על הרופא להתנהג בכל סיטואציה. שאלת הפרקטיקה המקובלת חיונית עבור בתי המשפט, היות ולרוב השופטים אין את הרקע המקצועי המתאים להתערב בעמדות בהן נוקטים המומחים.

מתי טעות לא נחשבת התרשלות?

התנהגותו של רופא בתביעות רשלנות רפואית בלידה נבחנת רק על פי הנסיבות הספציפיות. בית המשפט לא בוחן את התנהגותו של הרופא באופן כללי והוא אינו רואה בה עניין רלוונטי. רופא לא יכול לטעון שהתנהגותו הרשלנית הייתה מעידה חד פעמית. מצד שני, טעות לא נחשבת בעיני בית המשפט להתרשלות במצבים בהם רופא עושה כל אשר ביכולתו ועל פי הידע הקיים ברשותו אך בדיעבד מתברר שהייתה עדיפה פרקטיקה אחרת.

התרשלות ורשלנות מגדירים את אופי הטיפול בתביעות רשלנות רפואית בלידה. מבחינת בתי המשפט, יש רק מקרים בודדים בהם קיימת רשלנות ברורה. זו רשלנות אותה ניתן לזהות גם ללא הבנה ברמה של רופא. רשלנות ברורה עלולה להתקיים במהלך טיפולי פוריות, מעקב הריון, אבחון בדיקות אולטרסאונד וכמובן גם בטיפול בתהליך הלידה עצמה.

עו”ד פז: “אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר”.

עו”ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו”ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanutlaw רשלנות רפואית משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

ז’בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף