לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

העלבת עובד ציבור – המישור הפלילי

העלבת עובד ציבור – המישור הפלילי

1. כללי – הגדרות ותקנות בהעלבת עובד ציבור

העלבת עובד ציבור נחשבת לעבירה פלילית וזאת משום שעל פי החוק יש להעניק לעובדי ציבור הגנה בעת מילוי תפקידם. הגנה זו מונעת מסרים שליליים של השפלה, ביזוי או פגיעה בכבודו של עובד ציבור וזאת עקב המשרה בה הוא אוחז. המקום בו ישנה התייחסות לנושא של העלבת עובד ציבור במישור הפלילי הוא חוק העונשין, סעיף 288. על פי סעיף זה כל מי שמעליב עובד ציבור בתנועות, במילים או במעשים בזמן מילוי תפקידם דינו מאסר של שישה חודשים. כפי שניתן לראות, נתבע המואשם במקרה של העלבת עובד ציבור זקוק לשירותיו של עו”ד פלילי. לא רבים יודעים זאת, אך ההגדרה של עובד ציבור רחבה ותקפה לגבי אוחזי משרות ציבוריות רבות. בין היתר ניתן למנות כעובדי ציבור את עובדי לשכת התעסוקה, חברי מועצה, עובדי בנק ישראל, עובדי רשויות מקומיות, עובדי רשויות החינוך וכדומה. על מנת להבין מהי העלבת עובד ציבור יש לבדוק גם כיצד מתייחס החוק אל העלבה. על פי החוק העלבה אינה באה לידי ביטוי רק במילים ויכולות להופיע גם באמצעות מעשים אשר כלל אינם מלווים באמירה כלשהי. למעשה, על פי החוק אין צורך בהוכחה כי עובד הציבור אכן נעלב. עבירה של העלבת עובד ציבור מתקיימת רק אם בוצע מעשה ההעלבה לבדו.

2. האם העלבת עובד הציבור יכולה להתנגש עם חופש הביטוי?

אחת הבעיות מולן עומד בית המשפט בעת דיונים על מקרי העלבת עובד ציבור היא ההתנגשות של סעיף זה בחוק העונשין עם חוק יסוד חופש הביטוי. האיסור על העלבת עובד ציבור עלול להיתפס כמגביל ומצר את אפשרויות חופש הביטוי של האדם. באחד מפסקי הדין קבע בית המשפט העליון כי יש לצמצם ככל האפשר את הנורמה הפלילית של העלבת עובד ציבור למצבים חריגים וקיצוניים בלבד. יש צורך בביצוע מבחן הודאות הקרובה על מנת לבדוק פגיעה ביכולת התפקוד של עובד הציבור ובהשלכות על השירות שהוא מבצע. גם במקרה הזה קל להבין מדוע עו”ד פלילי הוא חלק חיוני בתביעה.

3. שיקולים בעת הגשת תביעה על העלבת עובד ציבור

כאשר תביעה עומדת מול החלטה האם להעמיד אדם לדין בשל העלבה של עובד ציבור עליה לקחת בחשבון מספר שיקולים:

א. חומרת האמירה – על התביעה לבדוק האם האמירה הנתפסת כהעלבה אכן נחשבת ביטוי פוגעני.

ב. הישנות האמירה – אמירה בודדת אינה שקולה לרצף של אמירות אשר יכולות להיתפס כהעלבות של עובד ציבור.

ג. מטרת האמירה – כאשר אדם מעביר ביקורת על עובד ציבור לא תמיד מדובר על העלבה ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו.

ד. אמיתות האמירה לכאורה – ישנן נסיבות מקלות אשר תקפות במקרים של העלבת עובד ציבור אך אין די בכך להגנה מפני אחריות פלילי.

ה. נסיבות האמירה – נסיבה מחמירה של האמירה היא כזו בה ההעלבה פורסמה ברבים.

ו. הלך הרוח – במידה והמעליב תכנן מראש את האמירה מתייחס בית המשפט אל הנושא כנסיבה מחמירה.

ז. הרקע – יש לבדוק באיזו סיטואציה האמירה נאמרה והאם קודם לאמירה בוצעה העלבה של עובד הציבור עצמו.

עו”ד פלילי העומד לצד נאשמים במקרים של העלבת עובד ציבור שופך אור על הסעיפים המרכיבים את החוק. במידה ואתם בעצמכם אנשי ציבור אשר חוו העלבה, צרו קשר עם עורך הדין ובדקו כיצד באפשרותכם למצות את הדין עם המעליב.

עו”ד פז: “אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר”.

עו”ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו”ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanutlaw רשלנות רפואית משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.
פרטי יצירת קשר:

ז’בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף