לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

חובת התיעוד של הטיפול הרפואי

לאחר שאדם ניזוק מאירוע רשלנות רפואית, הוא פונה לבקש את התיק הרפואי שלו. המצב בו מגלה הניזוק כי התיק הרפואי שלו לוקה בחסר, אינו נדיר, והתדהמה במקרים אלו גדולה.

עורכי דין רשלנות רפואית

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום רשלנות רפואית

ניהול הרשומה הרפואית

חשיבותו של התיעוד הרפואי בתביעות רשלנות רפואית היא גדולה- רישומים רפואיים מציגים לחולה ולרופא תמונת מצב נגררת של המצב הבריאותי, וכך הרופא יכול לראות את התפתחות המחלה ואת השינויים שעבר המטופל מבחינת טיפול ובירור רפואי ולהימנע מגרימת נזק וממצב של רשלנות רפואית תוך מתן טיפול. על כן, בעיקר במקרה של תביעת רשלנות רפואית יש לוודא כי התיעוד הרפואי הקיים הוא אמיתי ומלא.

חובת התיעוד והרישום הרפואי מתועדת בחוק זכויות החולה, התשנ"ו-1996 ומהווה בעצם חלק משגרת העבודה של רופא בזמן הטיפול במטופליו.

חוק זכויות החולה קובע כי רופא חייב לתעד את כל הקשור לטיפול הרפואי של המטופל כגון:

א. כל טיפול רפואי אשר קיבל המטופל על ידי הרופא או הגורם הרפואי המטופל.

ב. מידע על העבר הרפואי של המטופל שתועד או שנמסר על ידי המטופל

ג. כל אבחנה רפואית אליה הגיע הרופא או הגורם הרפואי המטפל.

ד. כל טיפול שניתן לחולה.

ה. כל הפנייה לרופא מומחה או גורם רפואי מטפל.

לתיעוד הרפואי יש לעיתים משמעות קריטית כדי לקבוע האם היה אחראי רופא לפעולה מסוימת אשר גרמה לנזק למטופל עקב רשלנות רפואית.

האם קיימת חובת תיעוד רפואי?

מקרים רבים מראים כי חובת התיעוד הרפואי אינה מתקיימת באופן קבוע למרות הוראות חוק זכויות החולה בישראל.

המחוקק הישראלי קבע כבר בשנת 1996, בחוק זכויות החולה, כי קיימת חובה על רופאים וגורמים רפואיים לתעד כל טיפול רפואי אשר ניתן למטופל, אך האכיפה בנושא אינה חזקה דיה.

ס' 17 לחוק זכויות החולה קובע באופן ברור כי האחריות והחובה לניהול תיעוד רפואי של מטופל מוטלת על רפואי או על גורם רפואי מטפל.

בפועל, רופאים נותנים טיפול רפואי ולא מתעדים אותו בתיק הרפואי של המטופל, תופעה מסוכנת אשר יכולה ליצור בעיות הן באבחנת הבעיה הרפואית והטיפול בה, והן מבחינת תביעות רשלנות רפואית.

תיעוד רפואי חסר בתביעת רשלנות רפואית

כאשר מגיע לידי המטופל התיק הרפואי המלא והמפורט, הוא יפנה לרופאים מומחים כדי לבדוק את המידע הרפואי כבסיס לתביעת רשלנות רפואית. המטרה היא לבדוק את טיב הטיפול אותו קיבל המטופל וסבירותו של הטיפול ולהוכיח כי הטיפול היה רשלני ועל כן הוא זכאי לפיצוי בגין הנזק שנגרם לו.

תיעוד הטיפול הרפואי בחולה יביא למתן טיפול רפואי טוב יותר תוך מניעת רשלנות רפואית וגרימת נזק למטופל.

בצורה כזו של תיעוד המידע יוכל רופא מטפל לשמור על סדר ומעקב שוטף בטיפול של מטופליו, ומטופלים לא יחששו לעבור בין רופאים שונים לשלם קבלת טיפול, תוך שהם מעבירים איתם את התיעוד הרפואי המלא שלהם.

כמו כן, באופן שכזה ניתן להסיק מסקנות מאופן הטיפול ומאיכותו. התיעוד יביא למניעת טעויות עתידיות והקטנת הסיכוי לרשלנות רפואית.

רשומות רפואיות חסרות משמשות וימשיכו לשמש בסיס פורה לתביעת רשלנות רפואית וכן יהוו ראיות נגד הגורם הרפואי המטפל והגורם, לכאורה, לאירוע הרשלנות הרפואית ולנזק.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:עץ.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanutlaw רשלנות רפואית משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:משאית.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף