לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

התיישנות תביעות רשלנות רפואית

מהו אם כן הזמן המקסימאלי בו ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד גורם רפואי שטיפל באדם באופן רשלני והאם יש סייגים לתקופה זו המוגדרת בחוק.

עורכי דין רשלנות רפואית

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום רשלנות רפואית

רשלנות רפואית – מהי?

רשלנות רפואית היא גרימת נזק למטופל עקב טיפול רפואי רשלני על ידי איש צוות רפואי (רופא, אחות, טכנאי וכו').

אדם אשר נפגע מטיפול רפואי רשלני יוכל להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין נזקי גוף או נפש מהם הוא סובל תוך שהוא מוכיח כי הגורם הרפואי הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו וכן עליו להוכיח את הקשר הסיבתי בין הפרת הזהירות לנזק שנגרם.

חשוב לבדוק היטב מהו מועד התגבשות העילה, ולוודא מתי קמה הזכות למטופל שנפגע מטיפול רשלני, לתבוע את הנזק שנגרם לגופו.

מה יש לבדוק כדי להוכיח את תביעת הנזק:

א. האם היתה קיימת חובת זהירות: חובה אשר מתקיימת כמעט תמיד בין מטפל למטופל מעצם היחסים בינהם. יש להוכיח כי באותו מקרה שנתבע אכן היתה קיימת חובת זהירות.

ב. האם הופרה חובת הזהירות: כלומר, האם היתה רשלנות רפואית. מטפל אמור לעמוד בסטנדרט התנהגותי מסווים וכל חריגה מסטנדרט זה, הגורמת לנזק, מוכיחה כי היתה רשלנות רפואית בטיפול. בית המשפט בודק 'איש צוות רפואי סביר' כאשר בית המשפט מאפיין לו נורמת התנהגות מסויימת ומקצועיות טובה – הגדרה אשר מאפשרת לבית המשפט מרחב תנועה רחב לגבי החלטה בתיק.

ג. : התובע צריך להוכיח כי הפרת חובת הזהירות היא שהביאה לנזק. זוהי השאלה החשובה ביותר העומדת להכרעה בפני בית המשפט, היות וכאן בודקים את זמן ההתיישנות, האם ניתן להוכיח קשר סיבתי בין תוצאות הנזק לבין הפרת חובת הזהירות, מהו המועד הקובע ממנו מתחילים לספור את 7 שנות ההתיישנות בתביעת רשלנות רפואית ועד מתי ניתן היה להגיש תביעה באותו עניין.

אז עד מתי אפשר לתבוע?

כמו עילות תביעה רבות בתחום הנזיקין גם עילת רשלנות רפואית מוגבלת בזמן, כלומר ניתן להגיש תביעה שכזו במסגרת תקופת ההתיישנות הקבועה בחוק.

התיישנות בתביעת רשלנות רפואית נמשכת 7 שנים מרגע בו נוצרת עילת התביעה, קרי, מן הרגע בו מגלה התובע כי יש קשר בין הנזק שנגרם לו לבין אירוע הרשלנות הרפואית.

לפני שמוגשת תביעה בגין רשלנות רפואית כדאי להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום התביעות מסוג זה ולבדוק נגד מי להגיש את התביעה – נגד הרופא המטפל או נגד המוסד בו התבצע הטיפול. תביעה נגד המוסד המטפל תכסה בעצם את התנהלותם של כל אנשי הצוות הרפואי באותו מקרה, בעוד שתביעה אישית נגד הרופא המטפל תתמקד במעשיו בלבד.

התיישנות בתביעות רשלנות רפואית מתחילה במועד בו התגבשה עילת התביעה, כלומר מן הרגע בו התגלה ונזק. הסייג הוא, כי במידה והנזק התגלה מאוחר יותר מהמועד בו נגרם, ניתן להגיש תביעה עד 10 שנים מיום האירוע עצמו.

חשוב לזכור כי מרגע שהוגשה תביעת רשלנות רפואית לבית המשפט מפסיקים לספור את תקופת ההתיישנות ולא משנה כמה זמן עוד יעבור מרגע קרות העילה.

התיישנות בתביעת רשלנות רפואית אצל קטינים

אצל קטינים תקופת ההתיישנות בתביעת רשלנות רפואית היא שונה, 7 שנות ההתיישנות יספרו מן הרגע בו הקטין הגיע לגיל 18, קרי, קטין יכול לתבוע בתביעת רשלנות רפואית עד שיגיע לגיל 25.

אצל חולי נפש תקופת ההתיישנות מתחילה להיספר מן הרגע בו נקבע שהם אינם חולי נפש עוד. אז יתחילו לספור את 7 שנות ההתיישנות.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanutlaw רשלנות רפואית משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף